התקשרו כבר עכשיו ותוך זמן קצר תחושו בהבדל!

זריקות לטיפול בחוסר חשק מיני בגברים

בחירת רופא זה לא משחק! בחרו נכון –
המרכז לתפקוד מיני!

המרכז לתפקוד מיני

תהליך ההזדקנות הוא תהליך מורכב ביותר הכולל תהליכים מגוונים המתרחשים במקביל כשאחד השינויים המשמעותיים והבולטים ביותר הוא השינוי המתרחש במערכת ההורמונלית. השינויים האנדוקריניים המתרחשים בנשים בגיל המעבר ידועים ומוכרים וזכו לתשומת לב משמעותית מצד הממסד הרפואי בעשורים האחרונים.

לעומת זאת, השינויים ההורמונליים המתרחשים בגברים וההשלכות של שינויים אלה על הבריאות הגופנית והנפשית בגברים, נחקרו במידה מועטה ביותר, כשלמעשה לא נגזים אם נכתוב כי נושא זה הוזנח מבחינה מחקרית במשך שנים רבות.

בעשור האחרון לעומת זאת, חל מפנה של ממש בנושא, כך שיותר ויותר חוקרים נותנים את דעתם להשפעות הפיזיולוגיות של השינויים ההורמונליים בגברים בגיל המעבר. כך לדוגמה בשנים האחרונות הולכות ומצטברות עדויות מחקריות לפיהן השינויים ההורמונליים המתרחשים בגיל המעבר בגברים מהווים מרכיב מרכזי בהתפתחות של מחלות שונות האופייניות לגיל השלישי.

מאמר זה נתמקד בהשפעה של השינויים ההורמונליים על החשק המיני בגברים, בהם ניתן לטפל באמצעות זריקות טסטוסטרון.

השינויים ברמות הטסטוסטרון בגיל המעבר בגברים

הורמון הטסטוסטרון מופרש מהאשכים ומופיע בשלוש צורות עיקריות בדם: טסטוסטרון הקשור בצורה חלשה לאלבומין, ששיעורו כעשרים עד ארבעים אחוז מהטסטוסטרון הכללי, טסטוסטרון חופשי ששיעורו כשניים עד שלושה אחוז בלבד מהטסטוסטרון הכללי ואילו שאר הטסטוסטרון קשור בקשרים חזקים ל- SHBG (ראשי התיבות של Sex Hormone Binding Globulin) או גלובולין קושר הורמון מין. לרקמות הגוף הטסטוסטרון זמין רק בצורתו החופשית ובצורתו הקשורה לאלבומין.

החל מגיל ארבעים הרמה של ההורמון יורדת באחוז אחד בממוצע מדי שנה, כך שבקרב כעשרה אחוז מהגברים מתחת לגיל שישים ניתן לאבחן תת פעילות בלוטות מין ביוכימית, כששכיחותה עולה עד מעל שלושים וחמישה אחוז בגברים מעל גיל שישים.

לירידה בערכים של הטסטוסטרון מתלווה עלייה ברמת הגלובולין הקושר את הטסטוסטרון החופשי, במקביל לירידה בתגובה לטסטוסטרון באברי המטרה, בדגש על הערמונית, השרירים, העצמות והמוח, שכן שהכמות של הטסטוסטרון הזמין לפעילות התאית יורדת באופן משמעותי.

תסמינים וסימנים לחסר אנדרוגני

מכל ההורמונים האנדרוגנים, הטסטוסטרון הוא הנחקר ביותר במחקרים קליניים ומעבדתיים. בין היתר ירידה ברמות הטסטובטרון נקשרה לירידה במסת השריר ובכוח גס, ירידה בעובי העור ובתשעורת, עלייה בשומן הבטני, שינויים במצבי רוח, גינקומסטיה, הזעות לילה וגלי חום, ירידה בחיוניות ונטייה לדיכאון. בנוסף לכך, ירידה ברמות הטסטוסטרון קשורה לתפקוד מיני לקוי ולהיעדר תשוקה מינית.

בהקשר זה יש לציין כי החסר האנדרגוני מהווה גורם חשוב באטיולוגיה של הבעיות והמחלות בדרכי המין ודרכי השתן האופייניות לגברים מבוגרים. לאור כל זאת, במהלך השנים התפתחה גישה לפיה בבעיות שונות שמקורן ברמות נמוכות של טסטוסטרון בגברים, ניתן לטפל באמצעות זריקות טסטוסטרון.

כיצד מזהים מטופל המתאים לטיפול באמצעות זריקות טסטוסטרון?

בחירת המטופל המתאים לטיפול בזריקות טסטוסטרון מהווה אתגר קליני משמעותי וזאת כיוון שכל התסמינים האופייניים לתסמונת של תת פעילות בלוטות המין בגיל המבוגר, אינם ספציפיים לחסר בטסטוסטרון בלבד.

כך למשל ירידה בחשק המיני יכולה להיות תוצאה של שימוש בתרופות מסוימות, מחלות לב וכלי דם ועוד. בנוסף לכך, יש לציין כי במקרים מסוימים מתרחש דיכוי זמני של הפרשת הטסטוסטרון על רקע מצבי דחק, מחלת ריאות חסימתית כרונית ומחלות כרוניות של הכליה.

אי לכך, האבחנה של תסמונת חוסר טסטוסטרון או תסמונת תת פעילות בלוטות המין של הגיל המבוגר חייבת להתבסס על בדיקת דם לערכי טסטוסטרון חופשי וכללי בנסיוב. במטופלים עם סימפטומים אופייניים וערכים גבוליים של טסטוסטרון אפשר לטפל באמצעות טסטוסטרון לתקופה של עד שלושה חודשים, כל עוד לא נמצא גורם אחר שיש בו כדי להסביר את התסמינים. לאחר שלושת החודשים יש לבצע הערכה מחודשת.

הערכים המקובלים בגברים לטסטוסטרון כללי הם 1000-3000 נ"ג לדצ"ל, ערכים הנמוכים מ- 250 נ"ג לדצ"ל נחשבים לערכים המייצגים תת פעילות של בלוטות המין ואילו בערכים הגבוהים מ- 350 נ"ג לדצ"ל לא ניתן לייחס את הסימפטומים לחסר אנדרוגני.

עוד יש לבדוק את רמות ה- FSH, את רמות הפרולקטין ואת רמות ה- LH. בתסמונת תת פעילות של בלוטות המין של הגיל המבוגר, רמת הפרולקטין תקינה בזמן שרמות ה- LH וה- FSH תקינות או מעט נמוכות.

אילו מצבים מהווים התווית נגד לשימוש בזריקות טסטוסטרון בגברים?

להלן רשימת המצבים המהווים התווית נגד לטיפול בזריקות טסטוסטרון בגברים:

  • חולה בסרטן הערמונית.
  • חולה עם תסמינים חמורים בדרכי השתן התחתונות.
  • חולה בסרטן השד.
  • חולה הסובל מתסמונת דום נשימה בשינה, שאינו מטופל.
  • חולה עם אי ספיקת לב קשה.
  • מטופל הסובל מאלרגיה לטסטוסטרון.
  • חולה עם המטוקריט מעל חמישים וחמישה אחוז.

המרכז לתפקוד מיני

המרכז לתפקוד מיני מתמחה במתן מידע בתחום התפקוד המיני, כל מה שרציתם לדעת על תפקוד מיני במקום אחד. המרכז מופעל על ידי צוות של אנשי מקצוע בחירים. לרשות המרכז מגוון רחב של מקורות מידע איכותיים, המיועדים להגיש לכם מידע ברור ונגיש.

אז מה היה לנו בכתבה:

ליצירת קשר מוזמנים להשאיר פרטים

התקשרו עכשיו דילוג לתוכן