התקשרו כבר עכשיו ותוך זמן קצר תחושו בהבדל!

מהי וסטיבוליטיס?

בחירת רופא זה לא משחק! בחרו נכון –
המרכז לתפקוד מיני!

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב

תוכן עניינים

בשנת 1987, גניקולוג אמריקאי בשם אדוארד פרידריך, תאר קבוצת נשים שחוו כאבים עזים ואי נוחות באזור הפרוזדור של הנרתיק. הפרוזדור הוא מקום שבו הפות נפגש עם הנרתיק. זהו חלק רגיש ביותר של הגוף ומכיל בלוטה המייצרת את חומר הסיכה בנרתיק, וכוללת את השופכה ומספר בלוטות קטנות המייצרות הפרשות מהנרתיק.

המונח הקודם של וסטיבוליטיס היה דלקת מבוא הנרתיק. כיום מונח זה מיושן ומטעה במקצת, היות והוא מרמז על כך שהפרוזדור מודלק, ומכאן שדלקת היא הגורם העיקרי למחלה. היום יודעים רופאים כי תהליך דלקתי בעור אינו הגורם העיקרי לתסמינים.

מהם הגורמים לוסטיבוליטיס?

בדרך כלל, רגישות יתר של סיבי העצב בנרתיק, ובמקרים מסוימים אף צמיחת יתר של סיבי עצב באזור, אחראים לתסמינים. סביר להניח כי מספר גורמים אחרים תורמים אף הם לוסטיבוליטיס, אך לעיתים קרובות לא ניתן לזהות את הגורם המדויק.

מספר נשים חוות התפרצות פתאומית של התסמינים בעקבות אירוע מסוים, כגון התקפה חמורה של פטרת. ברגע שהתקף הפטרת מטופל, תסמיני כאב וצריבה עלולים להימשך ולהיות דומים לתסמיני וסטיבוליטיס. כשהתסמינים מתרחשים בהדרגה במשך תקופה קצרה או אפילו שנים, קשה לזהות את הגורם המדויק. חלק מהנשים הסובלות מדלקת שלפוחית השתן, סובלות גם ממחלה זו.

תסמיני וסטיבוליטיס

השפעת הכאב שחוות נשים עם מחלה זו, משפיע בעיקר על בידודן מבחינה מינית. הבעיה העיקרית של נשים עם אבחנה זו מתייחסת לרגישות יתר במגע קל בנרתיק, כמו גם בזמן קיום יחסי מין והחדרת טמפונים.

מידת הכאב משתנה, וחלק מהנשים חוות מעט כאבים אך מסוגלות לסבול אקט מיני עם חדירה, ואילו אחרות סובלות מתסמיני כאב ורגישות עם כל לחץ על אזור הנרתיק והפות, כולל לבישת בגדים צמודים ואף רגישות למגע הקל ביותר. חלק מהנשים הסובלות מהתסמינים, חוששות מלידה או שהייה באמבטיות קצף עם סבונים מסוימים.

כאב כרוני בעת קיום יחסי מין משפיע באופן משמעותי על חיי המין. מתח בשרירי רצפת האגן התחתונים בעת מגע מיני מוביל לכאב מוגבר והימנעות מאינטימיות. אם נפגמת התקשורת בין בני הזוג, המצב מוביל לחוסר הרמוניה נוסף.

אבחון ובדיקות

וסטיבוליטיס היא מחלה גופנית אמיתית מאוד. לעיתים קרובות, בעת בדיקה שגרתית של הנרתיק, חווה אישה רגישות למגע קל, אך לעיתים קרובות ממצאי הבדיקה הם נורמאליים. יחד עם זאת, אין להתייחס לממצאים תקינים כאל העדר בעיה.

המחלה צריכה להיות מאובחנת על ידי רופא לשלילת זיהומים אחרים ומחלות עור הפות, אשר עלולות לגרום לתסמינים זהים. אך רופאים רבים סבורים כי התסמינים מעידים על מצב פסיכולוגי או פסיכוסומאטי.

על מנת לבצע אבחנה מדויקת, הרופא צריך להקשיב לתסמינים המתוארים על ידי המטופלת, לבחון את אזור הפות ולהפנות למומחה במידת הצורך. המומחה הוא גניקולוג, רופא עור או רופא מין ושתן. אם קיים חשד לפטריה, היא מאושרת באמצעות בדיקת ספוגית בנרתיק.

הטיפול בוסטיבוליטיס

היות ולא קיים גורם ברור וחד משמעי לתסמינים, נשים רבות, וחלק מהרופאים, מתקשים להבין את המצב. הטיפולים הזמינים למחלה משתנים מאוד מאישה לאישה. רופאים שונים מטפלים במצב בשיטות שונות, לאחר דיון בין המטופלת לרופא, בהתבסס על ההיסטוריה הרפואית שלה וחומרת התסמינים.

הטיפולים נעים בין קרמים של הרדמה מקומית או ג'לים, מרחיבי נרתיק ופיזיותרפיה לשרירי רצפת האגן. במקרים בהם גורמת המחלה לקרע בין בני הזוג, נדרש טיפול מיני זוגי או/ו ייעוץ פסיכולוגי. לעיתים תתקבל החלטה על ביצוע ניתוח, אך במקרה זה יש לזכור תמיד לבקש חוות דעת שניה, היות וזהו מוצא אחרון ומומלץ לבדוק תחילה את כל האפשרויות האחרות.

מחלת וסטיבוליטיס
גברא פתרון טבעי לאין אונות
גברא פתרון טבעי לאין אונות

גברא כבר 26 שנה עוזרת לגברים הסובלים מאין אונות ומייסדת הפורטל לאין אונות בישראל, המקום עם המידע המקיף ביותר על כל הסיבות והגורמים לאין אונות, על דרכי ההתמודדות והטיפול ומייעצים בנושא!

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב

התקשרו עכשיו
מעוניינים שנחזור אליכם? השאירו פרטים!
דילוג לתוכן