התקשרו כבר עכשיו ותוך זמן קצר תחושו בהבדל!

התמכרות למין

בחירת רופא זה לא משחק! בחרו נכון –
המרכז לתפקוד מיני!

המרכז לתפקוד מיני

התמכרות למין (sexual compulsion) הינה התמכרות להתנהגות מסוימת, אשר בתדירותה ודרגת חומרתה מעיבה ומפריעה לניהול חיים תקינים. מכיוון שהמין כיום הינו זמין, נגיש וזול, ישנם אנשים המתמכרים לו, ונזקקים לטיפול שיוכל לגמול אותם מהתנהגות אובססיבית זו.

אחד התסמינים האופייניים להתמכרות זו הוא חוסר השליטה אשר מרגיש המטופל כלפי התנהגותו המינית, כך שהוא אינו יכול להפסיק את התעניינותו ועיסוקו, למרות שהוא מודע להשלכות הנושא. לפעמים האדם מרגיש, כי אינו יכול לעסוק בנושאים יומיומיים, היות והנושא הממכר שולט בו.

ההתמכרות יכולה לבוא לידי ביטוי על ידי צפייה בסרטים פורנוגרפיים, חיפוש אחר פרטנרים, בילוי מוגזם במועדונים או אתרי מפגש וירטואליים או מציאותיים, אוננות מוגזמת ועוד. מעבר לכך, היא יכולה ללבוש צורה של עיסוק גופני ומכירת המין ברחוב.

הסיכונים הקיימים בהתמכרות זו הם, בין היתר, איבוד החשק לבצע מגוון פעילויות אחרות ומעניינות, היגררות למעשים של עבירות מין פליליות ופגיעה רגשית, חברתית ותעסוקתית משמעותית. ההערכה היא כי 3%-6% מכלל האוכלוסייה מכורים למין בצורה זו או אחרת.

גורמים

הגורמים להתמכרות הינם אינדיבידואלים וספציפיים לכל מכור, על פי מאפייניו האישיותיים, נסיבות חייו ופרשנותו את החיים. גם ההגדרות להתמכרות זו הינן בעיתיות וכוללות מספר גדול של גורמים. בדרך כלל, האדם המכור למין ניחן בתכונות אישיותיות של נהנתנות ודחפים מיניים חזקים.

פעמים רבות, הדפוסים המיניים אשר הושרשו בימי הילדות הינם מלכתחילה פגומים ובעיתיים כמו למשל אצל קורבנות של הטרדה מינית או אינוס. כך שגם בהתבגרותו מרגיש המטופל כי זהו הפתרון הנכון בשבילו, להעלאת בטחונו העצמי וכאמצעי הרגעה ובריחה.

בכדי לפתור את בעיית ההתמכרות, על המטופל להבין את מצבו הפסיכולוגי ודרך ראייתו והתמודדותו עם החיים. רק ברגע שהמטופל יוכל להבין כי ההתמכרות הינה רק סימפטום אשר מנסה לרפא גורמים נפשיים אחרים, הוא יוכל להבין את מניעיו ולשלוט בהם.

השלכות

להתמכרות זו, שנתפסת פעמים רבות כבלתי מוסרית, ישנן השלכות רבות אשר רובן ככולן שליליות. ברמה האישית, גם המכור, אשר מודע לאופי האובססיבי של מחשבותיו, עלול להרגיש בושה, הפחתה בערך העצמי, אשמה, דחייה חברתית ואף דיכאון. כמו כן, ההתמכרות עלולה לפגוע בתחום האישי-משפחתי, כאשר הקשר הרגשי והאינטימי מודחק, הן כשהמכור מעורב ביחסים זוגיים והן כשהמכור עדיין לא ביסס קשר מחייב ועמוק.

התמכרות זו נשמרת פעמים רבות בסוד, כך שהאדם מרגיש מבודד חברתית ואינו יכול לגלות את סודו לאף אחד מהקרובים אליו. הוא עלול להוציא על ההתמכרות סכומי כסף רבים כאשר הוא מחפש יחסי מין מזדמנים, או לחילופין להפסיד כספים כתוצאה מאיבוד מקום עבודתו.

טיפול

הטיפול בהתמכרות ממין, כפי שקורה בהרבה התמכרויות אחרות, נעשה על ידי פסיכולוג. אולם, החלטה הראשונית לפנות לטיפול ולהכיר בבעיה צריכה להיות של המטופל עצמו. רק באמצעות רצונו להצליח ולפתוח את ליבו הוא יוכל לטפל בבעיה באופן משביע רצון. המטופל יבין במהלך הטיפול את מניעיו וגורמי ההתמכרות, ינסה להבין למה התמכרות זו משמשת, לאמץ טכניקות הרפיה שונות וינסה לעסוק במגוון עיסוקים אלטרנטיביים.

מעבר לכך, המטופל ינסה לשמר ולשפר את חייו בכל אותם נושאים בעיתים שהוזנחו במהלך ההתמכרות. כמו למשל טיפול זוגי לשיפור הקשר הזוגי אם הוא קיים, סדנת תעסוקה בה יוכל לרכוש מקצוע או מקום עבודה חדש ועוד.

הטיפול הינו ארוך טווח ודורש סבלנות רבה הן מצד המטופל והן מצד המטפל. מכיוון שאין פתרונות קסם מהירים, על המטופל לרצות את הטיפול והצלחתו, גם בזמנים אשר נדמים כקשים ביותר.

אולי יעניין אותך גם:

האם צפיה בפורנו משפיעה על התפקוד המיני של גברים?

ד"ר מור ירושלמי: מומחית לשיפור תפקוד מיני

ד"ר מור ירושלמי: מומחית לשיפור תפקוד מיני

מייסדת ומנהלת המרכז לתפקוד מיני אצל גברים ונשים. מור אורולוגית מוסמכת ומגיעה עם ניסיון עשיר בו היא עזרה למאות מטופלים עם בעיות בסוגים שונים. מור סיימה את לימודיה באקדמיה ומאז עוסקת בתחום הרפואה, מלווה מטופלים, משתתפת בסדנאות, פורומים והשתלמויות מקצועיות.

התמכרות למין

ליצירת קשר מוזמנים להשאיר פרטים

התקשרו עכשיו דילוג לתוכן