התקשרו כבר עכשיו ותוך זמן קצר תחושו בהבדל!

הידרוצלה – מיימת אשכים

בחירת רופא זה לא משחק! בחרו נכון –
המרכז לתפקוד מיני!

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב

תוכן עניינים

הידרוצלה הוא מצב רפואי של הצטברות נוזלים צלולים באשכים. "הידרו" פירושו מים ו"צלה" פירושו נפיחות. המצב עשוי להתרחש בצד אחד של שק האשכים, או בשני הצדדים. אם הנוזל נותר באשכים לאחר שהם נסגרים, המצב נקרא הידרוצלה סגור או שאינו מתקשר. היות ושק האשכים סגור, הנוזל אינו יכול לזרום בחזרה לבטן, ובדרך כלל הוא נספג בתוך שנה.

סוג נוסף של הידרוצלה הוא פתוח או מתקשר. מצב זה מתרחש כששק האשכים אינו נסגר ומתקשר עם נוזלים בחלל הבטן, כתוצאה מכישלון הקרום הדק להתרחב דרך תעלת המפשעה, והוא יורד לשק האשכים על מנת להיסגר לחלוטין במהלך ההתפתחות הטרום לידתית.

מהם הגורמים להידרוצלה?

בתהליך ההתפתחות של עובר ממין זכר, האשכים, כלי הדם הקשורים אליהם והעצבים, עוברים מדופן הבטן העליונה האחורית, סמוך לכליות, לחלל הבטן התחתונה ודרך תעלת המפשעה אל שק האשכים. תהליך זה מתרחש בין השבועות ה-28 וה-36 להריון. כשבלוטת המין מתפתחת באזור האגן דרך תעלת המפשעה לשק האשכים, היא מרופדת עם "שק" דק.

כשהאשכים והמבנים הקשורים נכנסים לשק האשכים, מתרחש תהליך בידוד מתוכן חלל הבטן, והמעברים לשק האשכים נחסמים. אם תהליך זה אינו מבוצע באופן שלם, נוזל חופשי בחלל הבטן עשוי לחלחל, להצטבר בשק האשכים וליצור הידרוצלה. אם חלק מהמעי הדק נודד מחלל הבטן לשק האשכים, נפתח בהם בקע.

הצגת תסמיני הידרוצלה

המצב מתרחש בדרך כלל ללא תסמינים, אך כיס האשכים עשוי להיות מוגדל. כשהתסמינים קיימים, הם כוללים:

  • אשכים מוגדלים ונפוחים.
  • כאב כתוצאה מהמצב או מגורם רפואי בסיסי אחר.
  • נפיחות או אדמומיות של שק האשכים.
  • תחושת לחץ בבסיס הפין.
  • במצב חמור, האשכים קשים למישוש.
  • הידרוצלה נוכח בקדמת האשכים ומתחתיהם.

ההשפעה על התפקוד המיני

ניתוח הידרוצלה, והסיבוכים בפועל שהתרחשו לפני הניתוח, משפיעים באופן מקומי על האשכים ולא אמורים להשפיע על התפקוד המיני. יחד עם זאת, יש להבין שספירת הזרע ותנועתיותו עשויים להיות מושפעים מהמצב.

ניתוח הידרוצלה אינו פוגע בעצב המעורב בתפקוד המיני, כך שאם מתעוררות בעיות רפואיות המשפיעות על התפקוד המיני, כגון קושי בהשגת זקפה או שמירה עליה, יתכן שמצב אחר אחראי לבעיות אלו, ויש להמשיך ולבצע בדיקות מתאימות.

הבדיקות לאבחון הידרוצלה

הרופא מקשיב לתיאורי המטופל את התסמינים ומבצע בדיקה גופנית המגלה שק אשכים נפוח אך אינו כואב למגע. בדרך כלל לא ניתן לחוש את האשך בשל הצטברות הנוזלים, והתחושה היא כמו בלון מים קטן המכיל בוטנים.

הבדיקה מתבצעת באמצעות הצבת מקור אור קטן נגד שק האשכים הנפוחים, כך שניתן להבחין בהצטברות נוזל בצד האשך המושפע מהידרוצלה, שנראה שונה בבירור מהצד שאינו מושפע. במקרים מסוימים, ניתן לאבחן את המצב עם בדיקת אולטרסאונד.

במקרים יוצאי דופן, כשהידרוצלה נובע מתופעה משנית למצבים פתולוגיים הנגרמים על ידי מחלה, יש לבצע בדיקה כירורגית על מנת לאשר את האבחנה.

איך מטפלים בהידרוצלה?

כשהמצב נמשך לאחר גיל שנה ואינו נפתר באופן ספונטני, יש לבצע תיקון כירורגי. במרבית המקרים הידרוצלה אינו מזיק והטיפול מתבצע כשהוא גורם לזיהום, כאב במהלך קיום יחסי מין, מבוכה או חוסר נוחות.

הטיפול אינו נחוץ אם הידרוצלה אינו משתנה בגודל, או שהוא הופך להיות קטן יותר ככל שהגוף מגרש את הנוזלים מהאשכים. בקרב גברים מתחת לגיל 65, המצב נעלם מעצמו, אך בקרב גברים מבוגרים, הוא נותר לטווח הארוך. ניתן לטפל בהידרוצלה באמצעות ניתוח להסרת רירית השלפוחית ותיקון הבעיה. ניקוז הנוזלים עם מחט לא יעבוד טוב, כי הנוזלים ישובו.

גברא פתרון טבעי לאין אונות
גברא פתרון טבעי לאין אונות

גברא כבר 26 שנה עוזרת לגברים הסובלים מאין אונות ומייסדת הפורטל לאין אונות בישראל, המקום עם המידע המקיף ביותר על כל הסיבות והגורמים לאין אונות, על דרכי ההתמודדות והטיפול ומייעצים בנושא!

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב

התקשרו עכשיו
מעוניינים שנחזור אליכם? השאירו פרטים!
דילוג לתוכן